خرید املاک خرید خانه خرید ملک فروش خانه فروش ملک مشاور املاک

نرخ جذب بازار در خرید و فروش خانه

نرخ جذب بازار خرید خانه

یکی از کلماتی که مشاوران معاملات املاک حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند و خیلی از خریدار ها و فروشنده ها به خوبی آن را درک نمی کنند، نرخ جذب بازار است. در واقع نرخ جذب بازار یکی از سوال‌های است که بیشتر فروشنده ها آن را می پرسند.
نرخ جذب بازار در واقع آماری است که هم برای خریدار و هم برای فروشنده مهم است. این موضوع بسیار مهم است که خریدار ها و فروشنده ها به خوبی بدانند که نرخ جذب بازار چیست، چطور آن را حساب می کنند و چه تأثیری روی آنها دارد.
اگر قصد خرید یا فروش خانه را دارید، حتماً این مقاله را بخوانید تا بفهمید نرخ جذب بازار چیست، چطور محاسبه می شود و تأثیر آن در فروش و خرید املاک چیست.

نرخ جذب بازار چیست؟

به تعداد ماه های که طول می کشد تا خانه های که درون لیست هستند، به فروش برسند بدون اینکه خانه جدیدی به آن ها اضافه شود، نرخ جذب بازار می گویند.
برای مثال نرخ جذب بازار می تواند عددی مثل ۴.۵ باشد، این یعنی اگر خانه جدیدی در این منطقه برای فروش گذاشته نشود، همه خانه‌های که در لیست وجود دارند تا ۴.۵ ماه دیگر فروخته می شوند.
بعضی از فروشنده ها توجه زیادی به این تغییرات نمی کنند که این یک مشکل بزرگ است. یکی از سوال های مهمی که باید از مشاور املاک خود بپرسید نرخ جذب بازار است. مشاورهای حرفه‌ای به خوبی می‌ دانند که نرخ جذب بازار چقدر است.

مشاور املاک و نرخ جذب بازار
مشاور املاک و نرخ جذب بازار

چطور نرخ جذب بازار محاسبه می شود؟

در حالی که خیلی از فروشنده ها و خریدار ها اهمیتی نمی دهند که نرخ جذب بازار چطور محاسبه می شود، اما باید بفهمند که این موضوع اهمیت شایانی دارد. در زیر توضیحی برای محاسبه این موضوع داریم.
محاسبه این موضوع بسیار ساده است. برای این کار به دو عدد نیاز دارید: تعداد خانه های که در یک ماه گذشته در منطقه فروخته شده و تعداد خانه های که برای فروش گذاشته شده اند.
در زیر روش محاسبه برای یک شهر را در نظر گرفته‌ایم.
– تعداد خانه‌های که در شهر ما فروخته شده است. مثال: ۳۵ خانه
– تعداد خانه های که در لیست به صورت فعال هستند. مثال: ۱۲۴ خانه
برای انجام محاسبه تعداد خانه های که در لیست هستند (۱۲۴) تقسیم به تعداد خانه های که فروش رفته‌اند (۳۵) بکنید.
نتیجه این محاسبه می شود ۳.۵۴. این یعنی نرخ جذب بازار در منطقه ما ۳.۵۴ است، یعنی برای فروش تمام خانه ها ۳ ماه و نیم زمان لازم است.

نرخ جذب بازار چه تأثیری بر روی خریداران خانه می گذارد؟

این موضوع که نرخ جذب بازار چه تأثیری روی فروشنده ها می گذارد بسیار واضح است. اما کمتر در مورد این موضوع بحث می شود که چه تأثیری روی خریداران می گذارد.
اگر در یک منطقه نرخ جذب بازار پایین باشد، برای یک خریدار سخت است که در آن منطقه خرید کند.
اگر یک منطقه نرخ جذب کمی را تجربه می کند به آن منطقه بازار فروشنده ها می گویند. برای خریدارانی که در بازار فروشنده ها قصد خرید خانه داشته باشند کار سخت می شود. چند نکته‌ای که باید به آن توجه کنید را در زیر آورده‌ایم:
– پیش تأیید شوید
– یک مشاور املاک عالی استخدام کنید
– واقع‌گرا و منعطف باشید
– آماده خرید باشید
نرخ جذب بازار باعث می شود قیمت ها برای خریداران کمتر شود. اگر خریدار قصد خرید خانه ای در یک منطقه با نرخ جذب بازار پایین دارد، فروشنده قیمت خود را بالاتر از حد معمول می گوید، چرا که در هر صورت خانه‌اش فروش می رود.
خریدارانی که از نرخ جذب بازار خبر دارد ارجحیت بیشتری نسبت به دیگر خریداران دارد.

نرخ جذب بازار چه تأثیری بر روی فروشنده ها می گذارد؟

همانطور که در بالا هم اشاره شد، نرخ جذب بازار تأثیر زیادی بر روی فروشنده ها دارد. این نرخ باعث می شود که هم مشاور و هم فروشنده به خوبی بفهمند که بازار در چه وضعیتی قرار دارد. در واقع سه نوع بازار وجود دارد:
– بازار فروشنده ها: بازار فروشنده ها زمانی به وجود می آید که خریدار های آماده و دست به پول زیادی برای خرید خانه در بازار هستند و از طرفی هم کمبود فروشنده احساس می شود. در این زمان ممکن است خریدار مجبور به پرداخت پول بیشتری نسبت به پول از اصلی خانه بشود.
– بازار خریداران: بازار خریداران چیزی برعکس بازار فروشنده ها است، در این زمان تعداد افرادی که خانه خود را برای فروش میگذارند بیشتر از افرادی است که قصد خرید ملک را دارند و همین باعث که فروشنده ها مجبور بشوند خانه های خود را زیر قیمت به فروش برسانند.
– بازار متعادل: زمانی این بازار به وجود می آید که عرضه و تقاضا برای خرید و فروش خانه به یک اندازه باشد. این بازار زمانی به وجود می آید که قیمت خانه به اندازه خرید و فروش در بازار باشد.
با توجه به نرخ جذب بازار یک مشاور به راحتی می تواند تشخیص بدهد که بازار در چه حالتی است. البته این موضوع از هر منطقه تا منطقه دیگر متفاوت است. در زیر چند نرخ را برای شما آورده‌ایم که به راحتی بتوانید بازار منطقه خود را تشخیص بدهید.
– اگر نرخ جذب بازار بین ۰ تا ۵ ماه باشد، یعنی بازار در حال حاضر بازار فروشنده ها است. طبیعی است که این نرخ در بهار افزایش پیدا کند، چرا که اکثر خانه ها در این زمان از سال به فروش می رسند. این موضوع بسیار مهم است که فروشنده ها خانه خود را برای فروش در بهار آماده کنند، چون ممکن است وارد بازار فروشنده ها بشوند.
– اگر نرخ جذب بازار بین ۵ تا ۶ ماه بشود، یعنی بازار متعادل است.
– اگر نرخ جذب بازار بیشتر از ۶ ماه بشود، این یعنی که بازار در بازار خریداران است. اگر قصد فروش ملک خود را دارید و بازار محلی شما در بازار خریداران است، بهتر است تا زمان متعادل شدن بازار صبر کنید.
وقتی که قصد فروش خانه خود را دارید باید به خوبی توجه کنید که چه زمانی خانه خود را برای فروش بگذارید. نرخ جذب بازار نقش مهمی در فروش خانه دارد.

نرخ جذب بازار خرید ملک
نرخ جذب بازار خرید ملک

نرخ جذب بازار چه تأثیری بر روی ارزیابی ها دارد؟

یکی از بزرگ‌ ترین سختی های فروش خانه، دریافت تاییدیه ارزیابی است. نرخ جذب بازار می تواند روی ارزیابی بانک تأثیر بگذارد. اگر خانه ای نزدیک به قیمت یا بالای قیمت عادی خودش به فروش برسد، فرد ارزیاب به نرخ جذب بازار توجه می کند.
اگر بازار در حالت نرخ جذب بازار پایین است، اینکه خانه با قیمتی بالاتر از نرخ معمولی خود به فروش رفته منطقی به نظر می رسد. این موضوع می تواند دردسر های ارزیابی بانکی را هم برای فروشنده و هم برای خریدار از بین ببرد.

نتیجه گیری

«نرخ جذب بازار» را هم فروشنده و هم خریدار باید به خوبی درک کنند. همانطور که از اطلاعات بالا می بینید، نرخ جذب بازار هم می تواند بر روی فروشنده و هم خریدار تأثیر بگذارد. اگر شما به فکر خرید خانه هستید، با دانستن نرخ جذب بازار می فهمید که با چه چیزی طرف هستید.
اگر هم قصد فروش خانه را دارید، با دانستن این عدد می توانید بهترین زمان برای لیست کردن خانه خود اقدام کنید. همچنین باعث می شود که بفهمید برای خانه خود خریداران زیادی را خواهید دید یا خیر.

نوشته های مرتبط

بهبود فضای باز آپارتمان در تهران (بخش سوم)

رضا بهزادی

بررسی قانون پیش فروش آپارتمان (بخش ششم)

رضا بهزادی

جایگاه حقوقی سامانه املاک (بخش یازدهم)

رضا بهزادی

ثبت دیدگاه