خرید آپارتمان خرید خانه خرید ملک سایت خرید ملک فروش آپارتمان فروش خانه فروش ملک مشاور املاک مشاور املاک تهران

آیا باید از فروشنده واسط برای خرید خانه استفاده کنم؟

فروشنده واسط برای خرید خانه

یکی از موضوعات بحث‌برانگیز در صنعت املاک و مستغلات کار کردن با یک واسط مشترک بین خریدار و فروشنده است. از این موضوع اغلب به عنوان یک وساطت دوجانبه یاد می شود.
وساطت دوجانبه در املاک و مستغلات به راحتی می تواند به عنوان رابطی تعریف شود که هم با خریدار و هم با فروشنده کار می کند. اگر با این تصمیم مواجه هستید که آیا از واسط برای خرید خانه استفاده کنید یا خیر، باید ابتدا تمام خطرات بالقوه این کار را بشناسید.
همچنین این امکان وجود دارد که وساطت دوجانبه در منطقه شما قانونی نباشد. قبل از اینکه شما با این تصمیم مواجه شوید که آیا از نماینده خود فروشنده برای خرید ملک استفاده می‌کنید، باید بفهمید وساطت دوجانبه قانونی است یا خیر. فهمیدن آن بسیار ساده است؛ کافی است یک جستجوی آنلاین انجام دهید و یا با هیئت املاک محلی تان تماس بگیرید.

مشاور املاک حرفه ای
مشاور املاک حرفه ای

اگر نمایندگی دوگانه در منطقه شما قانونی است، در زیر برخی اطلاعات بسیار مهم یاد خواهید گرفت تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا از واسط برای خرید یک خانه استفاده کنید یا خیر. این اطلاعات مهم شامل:
– انواع سنتی و قدیمی واسط هایی که در یک معامله شرکت دارند و وظایف و مسئولیت های آنان.
– خطرات استفاده از واسط فروشنده برای خرید یک خانه.
در اغلب موارد استفاده از یک رابط دوجانبه پیشنهاد نمی شود، مگر این که شما یک خریدار فوق العاده آگاه و باتجربه باشید.
انواع سنتی نمایندگان املاک و مستغلات در یک معامله کدامند؟
معمولا دو مشاور املاک در یک معامله دخیل هستند. در ذیل شما در مورد دو نوع از رابط های دخیل در یک معامله و برخی از وظایفشان نسبت به طرف‌های مربوطه، مطالبی را فرا خواهید گرفت.

نماینده (واسط) فروش ملک

واسط فروشنده در واقع نماینده شخص فروشنده در یک معامله سنتی املاک است. هدف اصلی یک نماینده املاک و مستغلات این است که به صاحب‌خانه‌ها کمک کند خانه شان را برای فروش آماده کنند، با دقت خانه خود را قیمت گذاری کنند و از استراتژی‌های بازاریابی املاک و مستغلات برای فروش خانه خود استفاده کنند. در زیر برخی از مهم‌ ترین وظایف و مسئولیت های یک واسط نسبت به مالک خانه آورده شده است:
– ارائه پیشنهاداتی در مورد نحوه آماده کردن یک خانه برای بازار
– کمک به قیمت گذاری دقیق خانه به وسیله روش های رایجی همچون آنالیز مقایسه ای بازار
– تلاش بی وقفه برای بازاریابی خانه در جهت ایجاد حداکثر تقاضا
– هماهنگی بازدید های خصوصی و ویژه برای فروش ملک
– کسب اطمینان از واجد شرایط بودن خریداران احتمالی
– مذاکره برای اطمینان از حصول بهترین شرایط ممکن

نماینده فروش ملک
نماینده فروش ملک

نماینده (واسط) خرید ملک

واسط خریدار که گاهی به عنوان عامل فروش از وی یاد می شود، بخش دیگری از معاملات املاک و مستغلات است. هدف اصلی یک واسط خرید، کمک به خریدار برای دستیابی به یک ملک مناسب است که نیاز خریدار را متناسب با بهترین قیمت و شرایط ممکن تامین می کند. در زیر، وظایف مهمی وجود دارد که یک واسط خرید در طول فرایند خرید خانه یا خرید آپارتمان موظف است به آن ها عمل کند:
– به خریدار در مشخص کردن این که کدام نوع وام مسکن برای موقعیت آنها بهتر است، کمک کند
– فرآیند خرید خانه را توضیح دهد
– بازدید از خانه هایی را برنامه ریزی کند که با معیارهای خریداران و محدوده قیمت آن ها مطابقت دارند
– بدست آوردن بهترین شرایط و قیمت
– همکاری در غلبه بر موانع بالقوه موجود بر سر راه معامله مانند مشکلات مختلف مربوط به بازرسی و بازبینی
چرا استفاده از واسط فروشنده برای خرید خانه می تواند مخاطره آمیز باشد؟
قبل از اینکه تصمیم بگیرید از واسط فروشنده برای خرید یک خانه استفاده کنید، مهم است بدانید چرا این کار می تواند ریسک برانگیز باشد. دلایل مختلفی مبنی بر عدم توصیه به این کار وجود دارد. در زیر شما در مورد برخی از دلایلی که چرا استخدام واسط فروشنده برای خرید یک خانه خطرناک است، می آموزید.

اعطای نمایندگی تمام و کمال

داشتن یک نمایندگی و ارائه، هنگام خرید (یا فروش) یک خانه ضروری است. دلایل خوب زیادی برای استخدام یک واسط خرید وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها کسب یک ارائه ی حرفه ای و متمرکز است.

زمانی که شما یک خانه را با استفاده از واسط فروشنده خریداری می‌کنید، در واقع دارید شانس یک ارائه کامل و متمرکز را از دست می دهید. از آنجا که واسط فروشنده در واقع نماینده فروشنده است، نمی تواند همزمان نماینده کامل و بی عیب و نقصی از طرف شما باشد. این بدان معنی است که بسیاری از وظایف فوق الذکر، قربانی این وساطت دوطرفه خواهند شد.

نگرانی در مورد پول

در اغلب موارد، فروشنده هزینه کمیسیون‌های معاملات املاک را می پردازد. در یک معامله سنتی املاک، این کمیسیون بین یک نماینده خریدار و یک نماینده فروشنده تقسیم می شود. اگر در مورد استفاده از واسط فروشنده برای خرید یک خانه فکر می‌کنید، به خاطر داشته باشید به این ترتیب هیچ نماینده خریدی برای تقسیم کمیسیون وجود ندارد.
پول می تواند باعث شود مردم کارهای احمقانه ای انجام دهند و املاک و مستغلات نیز از این قاعده مستثنی نیست. از آنجا که فروشندگان املاک نیازی به تقسیم کمیسیون با واسط دیگر ندارند، این امکان وجود دارد که آن ها به هر قیمتی بخواهند معامله را قطعی کنند.
این امر چگونه شما را به عنوان خریدار تحت‌تاثیر قرار می دهد؟ بیایید فرض کنیم که یک ملک، نسبتا گران‌قیمت است و فروشندگان املاک این را می‌دانند. وقتی دارید سعی می‌کنید بفهمید چه مبلغی برای خرید خانه پیشنهاد دهید، فکر می‌کنید به شما خواهند گفت که این ملک بیش از حد گران‌قیمت است و باید یک پیشنهاد پایین تر ارائه دهید؟ به احتمال زیاد به شما خواهند گفت که این ملک به خوبی قیمت‌گذاری شده تا بتوانند معامله را سریع تر جوش دهند. مسلما هیچ خریداری تمایل به پرداخت پول اضافه ندارد. این امر اغلب زمانی رخ می دهد که از واسط دوجانبه برای خرید یک خانه استفاده می‌کنید؛ چرا که واسط فروشنده بیشتر به فکر جیب خود است تا خریدار.

هزینه مشاور املاک تهران
هزینه مشاور املاک تهران

تعارض منافع

یک نماینده املاک و مستغلات بسیار قبل از این که خریدار به بنگاه وارد شود، ساعات زیادی را صرف کار با یک فروشنده کرده ‌است. در مورد آن فکر کنید؛ آن ها پیشنهاداتی برای فروشنده برای کمک به آماده کردن خانه، بحث و تبادل نظر در مورد استراتژی‌های قیمت‌گذاری املاک و مستغلات آن ها، و صحبت در مورد نحوه برنامه‌ریزی آن ها برای بازاریابی در خانه شان کردند.
اگر یک نماینده املاک و مستغلات ساعات بی شماری را قبل از ورود به این معامله با فروشنده گذرانده باشد، تقریبا بعید است که آن ها بتوانند سطح یکسانی از منافع را به هر دو طرف ارائه کنند. سناریوهای مختلفی در یک تراکنش املاک وجود دارد که در آن تعارض منافع می تواند بوجود آید.
به عنوان مثال، اغلب خریداران در هنگام خرید یک خانه، تصمیم به بازرسی از خانه می گیرند و این یک ایده عالی است. اگر از یک واسط دوجانبه برای خرید خانه استفاده می‌کنید و بازرسی برخی از مسائل را افشا می کند، آیا بر این باور هستید که آن ها کاملا از شما حمایت خواهند کرد و فروشنده را وادار به تکمیل تمام درخواست‌های تعمیر می کنند؟ حتی با وجود اینکه یک نماینده املاک و مستغلات ممکن است معامله با شما یعنی خریدار را از دست بدهد، آن ها سعی می کنند شانس از دست دادن معامله با فروشنده را به شدت کاهش دهند.
این تنها یک نمونه از تعارض منافع است. اگر شما درگیر یک پرونده طلاق بودید، برای هر دو طرف احمقانه بود که از یک وکیل استفاده کنند، نه؟ این امر باعث ایجاد تضاد آشکاری در منافع می شود و استفاده از واسط مشترک برای خرید یک خانه نیز اغلب چنین وضعیتی را ایجاد می کند.

از قلم افتادن عمدی جزییات بسیار مهم

انتظار می رود متخصصان املاک همیشه صادق، اخلاق مدار و حامی حقیقت باشند. متاسفانه، افرادی وجود دارند که از این قاعده پیروی نمی کنند.
افشای تمام و کمال حقیقت همیشه در املاک و مستغلات توصیه می شود. این موضوع برای خریداران و فروشندگان و همچنین واسط ها وجود دارد. دلیل دیگر استفاده از واسط ها در هنگام خرید یک خانه، پتانسیل بالاتر برای بیان جزئیات حیاتی است که ممکن است عمدا از قلم بیفتند.
اگر فروشنده با نماینده املاک خود در میان بگذارد که در هنگام گرمای شدید ممکن است آب به درون زیرزمین نشت کند، آن ها باید این را به هر خریدار بالقوه ای اطلاع دهند. اگر خریداری به خانه علاقه نشان دهد و بپرسد که آیا زیرزمین خشک می ماند، آیا فکر می کنید نماینده فروش به احتمال زیاد توضیحات فروشنده در مورد نشت آب را نادیده می گیرد؟ درست است؛ درست فکر کرده اید!
اگرچه بسیاری از بنگاه داران صادق، اخلاق مدار و حقیقت طلب هستند، با این حال برخی ازآن ها اگر پای یک کمیسیون کامل در میان باشد، هرگز و از عمد جزئیات حیاتی را فاش نخواهند کرد. اگر تصمیم می‌گیرید از یک واسط مشترک برای خرید خانه استفاده کنید، به یاد داشته باشید که شانس پنهان ماندن برخی جزییات اساسی معامله در چنین سناریویی افزایش می یابد.

چگونگی انتقال اطلاعات مهم

در طول یک معامله املاک و مستغلات، صدها اطلاعات مهم وجود دارد که بین خریدار، فروشنده و عوامل فروش رد و بدل می شود. زمانی که از فروشندگان املاک و مستغلات برای خرید یک خانه استفاده می‌کنید، احتمال افشا یا اخفای اطلاعات محرمانه وجود دارد.
اگر شما تصمیم گرفته‌اید که یک خانه را از طریق واسط فروشنده خریداری کنید و پیشنهادی ارائه دهید که بسیار پایین‌تر از چیزی است که شما مایل به پرداخت آن هستید، آیا راحت هستید که اطلاعات به فروشنده منتقل نشود؟ ما شخصا نگران این هستیم که نماینده فروشنده پیشنهاد واقعی شما را به وی اطلاع دهد حتی اگر پیشنهاد اولیه تان بسیار کمتر باشد.

سخن آخر

استفاده از واسط خریدار می تواند کار خطرناکی باشد. مهم است که قبل از این تصمیم خطیر، با خطرات بالقوه ای که در معرض آن ها قرار می گیرید آشنا شوید. از این رو، داشتن نماینده خودتان بسیار مهم است و در اغلب شرایط توصیه می شود. اگر بعد از خرید خانه تازه متوجه شوید که معامله عادلانه ای نصیبتان نشده است قطعا حس ناخوشایندی به شما دست خواهد داد.
برای اینکه در مورد خرید و فروش آپارتمان و یا هر مورد دیگری نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، از گروه املاک شار به عنوان یکی از بهترین مشاور املاک تهران استفاده نمائید. کافیست با ما تماس بگیرید و کارشناسان ما در خدمت شما خواهند بود. همچنین، برای مشاهده انواع املاک برای خرید و فروش، می توانید به سایت خرید ملک amlakee.com مراجعه نمائید و املاک مورد نظر خود را جستجو نمائید.
کارشناسان زبده ما می توانند به نگرانی های شما پاسخ داده و شما را در انتخاب ملک مورد نظر و مناسب تان یاری نمایند. این کار تا قبل از رضایت قلبی شما از انجام معامله ای سودآور، هیچگونه هزینه ای برای شما نخواهد داشت. پس با اطمینان خاطر، سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مرتبط

بهبود فضای باز آپارتمان در تهران (بخش سوم)

رضا بهزادی

بررسی قانون پیش فروش آپارتمان (بخش ششم)

رضا بهزادی

جایگاه حقوقی سامانه املاک (بخش یازدهم)

رضا بهزادی

ثبت دیدگاه