خرید آپارتمان خرید آپارتمان تهران خرید خانه فروش آپارتمان

فرهنگ آپارتمان نشینی

درباره فرهنگ آپارتمان نشینی

افرادی که تصمیم به خرید آپارتمان بجای خرید خانه شخصی میگیرند باید فرهنگ آپارتمان نشینی نیز بیاموزند. در دیدگاه اسلامی، جامعه و روابط انسانی آن رنگ الهی به خود میگیرد و همه چیز در جهت نیل به هدف های آفرینش میباشد. همان هدفی که کمال مطلوب است. لذا جامعه برای انسان همانند صحنه آزمایشی میباشد که او میتواند در این صحنه با ایجاد روابط صحیح و انسانی به همنوعان خود صفات نیکویی را که مورد توجه و رضایت حق تعالی است؛ در خود پرورش دهد و از سوی دیگر صفات ناپسند و رذایل اخلاقی را که موجب سقوط و انحطاط وجود ارزشمند اوست؛ از وجود خویش پاک کنند. آداب همنشینی با دیگران را میتوان در دو مرحله اندیشه و عمل خلاصه کرد:

انتخاب خانه و اهمیت همسایگی

پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه واله کیفیت رفتار همسایه ها را با یکدیگر تأمین سعادت و آسایش انسانها مؤثر میدانست و به یارانش توصیه میکرد تا در جایی مسکن گزینند که بتوانند از نعمت وجود همسایگان شایسته تری برخوردار شوند در حالی که امروزه شاهد هستیم که تنها چیزی که در انتخاب خانه به آن کم توجهی میشود؛ مسأله همسایگان است. امروزه بیش از هر چیز، ظاهر زیبای مناظر، مسافت آن‌ها و مسائل کم اهمیت دیگر مد نظر افراد در انتخاب خانه میباشد که نتیجه آن نیز جز نارضایتی و عدم آسایش چیز دیگری نخواهد بود. یکی از اصحاب پیامبر صلی الله علیه واله از ایشان پرسید: ای رسول خدا تصمیم دارم خانه ای بخرم به نظر شما کدام محله را انتخاب کنم؟ حضرت بدون آنکه محله خاصی را به او پیشنهاد کنند؛ فرمودند: “الجوار ثم الدار الرفیق ثم السفر “.

آداب آپارتمان نشینی
آداب آپارتمان نشینی

همسایه بد

از آنجایی که انسان با همسایه خود سالها در یک محل زندگی میکند؛ لذا ارتباط و بر خورد زیادی با او پیدا خواهد کرد که هر چقدر این برخوردها جنبه‌ی نیکوتری به خود بگیرد؛ انسان آرامش و سکونت بیشتری خواهد داشت و بالعکس اگر همسایه او حقوق دیگران را رعایت نکند؛ زندگی برای او سخت و آزار دهنده خواهد شد. امام باقر علیه السلام میفرمایند: ” من القواصم الفواقر التی تقصم الظهر جار السوء آن رأی حسنه اختاها و ان رأی سیئه افتاها ” یکی از چیزهایی که کمر انسان را خرد میکند؛ همسایه بد است که اگر خوبی ببیند؛ پنهان میکند و اگر بدی ببیند؛ افشاء میکند.

یکی از امور مهم همسایه داری پنهان کردن سر و افشا‌ی نیکیهاست که اگر مورد غفلت واقع شود؛ بسیار آزار دهنده خواهد بود.

لذا شایان به ذکر است برای خرید آپارتمان بایستی به مواردی نظیر همسایه خوب توجه نمود.

حرمت همسایه

اسلام برای همسایه حرمت زیادی قائل است تا جایی که پیامبر اسلام صلی الله علیه واله در جایی میفرمایند: حرمت همسایه أنمی مثل نفس اوست که باید به او ضرر نرساند و در جایی دیگر میفرمایند “حرمت الجار على الانسان کحرمت أمه “. احترام همسایه مانند احترام مادر برانسان لازم است. لذا باید توجه داشته باشیم که با حفظ حقوق همسایه حرمت او را پاس بداریم.

تقسیم همسایه از لحاظ حقوق

همسایگی مقتضی حقوقی است. بالاتر از حقوق برادری. در اسلام همسایه تمام حقوقی را که یک مسلمان دارد؛ با اضافاتی دارا میباشد. از پیامبر صلی الله علیه واله روایت شده که همسایگان بر سه دسته اند:

  1. همسایه ای که یک حق دارد
  2.  همسایه ای که دو حق دارد
  3. همسایه ای که سه حق دارد : همسایه ای که سه حق دارد؛ همسایه مسلمانی است که فامیل هم باشد؛ او یک حق همسایگی دارد؛ یک حق مسلمانی و یک حق خویشاوندی. همسایه ای که دو حق دارد؛ همسایه ای است که فقط مسلمان باشد؛ او یک حق همسایگی دارد و یک حق مسلمانی. همسایه ای که یک حق دارد؛ همسایه مشرک است.
خرید آپارتمان و فرهنگ آپارتمان نشینی
خرید آپارتمان و فرهنگ آپارتمان نشینی

حقوق همسایه

حقوق همسایگان در اسلام از دقت و تعداد زیادی برخوردار است در اینجا با بیان چند حدیث، برخی از این حقوق را متذکر میشویم. در حدیثی از پیامبر صلی الله علیه واله آمده است که : آیا میدانید حق همسایه چیست و اینکه اگر یاری خواست یاری‌اش کنی و اگر طلب قرض کرد؛ فرصت دهی و اگر تو را طلبید در پیش او حاضر باشی و اگر مریض شد؛ عیادت کنی و اگر مرد؛ جنازه اش را تشییع کنی و اگر چیزی به او رسید؛ تبریکش گویی و اگر مصیبتی به او رسید؛ تسلیتش دهی و بدون اجازه او ساختمان خانه ات را از او بلندتر نکنی که راه  باد را بر او ببندی و هنگامی که میوه ای خریدی آن را به او هدیه کن و اگر هدیه نکردی در پنهان برایش ببر و آن را بوسیله فرزندت نفرست که فرزند او را ناراحت کند و بوسیله بوی غذایت او را اذیت نکن مگر اینکه از آن غذا برایش مقداری ببری. امام صادق علیه السلام میفرماید:
“لیس منا من لم یحسن مجاوره من جاوره” از ما نیست کسی که با همسایگانش خوش رفتار نباشد.
امام باقر علیه السلام میفرماید:
“اما من اهل قریه بییت و فیهم جائع ینظر الله الیهم یوم القیامه”
در هر شهری که در آن کسی گرسنه بخوابد؛ اهل آن شهر در قیامت مورد توجه خدا نخواهد بود.
امام سجاد علیه السلام در رساله حقوق حق همسایه را بر ده قسم میشمارند. اما حق جارک قحفظه قائیا و اکرامه شاهدا و نصرته اذا کان مظلوما ولا تتبع له صوره فان حلمت علیه سوء سترته علیه و ان علمت انه یقیل نصیحتک تصحته فیما بینک و بینه و لا تسلمه عند شدائده و تقیل عثراته وتغقر تنبه و تعاشره معاشره کریمه. اما همسایه را بر تو ده حق است:

 ۱. در غیابت حقش را مراعات کنی
۲. در حضورش اکرامش نمایی.
۳. اگر مورد ظلم قرار گرفت؛ باریش دهی.
۴. در اسرار او تجسس نکنی.
۵. زشتیهایش را پرده پوشی.
۶. اگر مطمئن شدی پذیرش نصیحت دارد او را در پنهان نصیحت کنی در اموری که به تو مربوط میشود.
۷. در گرفتاریها او را به حال خود رها نکنی و لغزشهایش را ندیده بگیری و گناهانش را ببخشی.
۸. با او محترمانه معاشرت کنی.
خلاصه حق همسایه این است که به او سلام کنی با او صحبت طولانی نکنی. زیاد از حالش سؤال نکنی در مرض عیادتش کنی در مصیبت تسلیتش دهی در عزا با او شریک باشی در شادی تبریکش گویی و شکرت را در شادی او اظهار کنی از لغزشهایش چشم بپوشی از بام به امور پنهانش نگاه نکنی. اگر خواست شاخه ای بر دیوار بگذارد بر او سخت نگیری در مسأله آب ناودان و خاکروبه ریختن در پشت دیوار بر او سخت نگیری راهش را تنگ نکنی دقت نکنی که چه چیز به خانه میبرد آنچه از توراتش منکشف میشود بر او بپوشانی و هنگامی که مصیبتی به او میرسد و زمین میخورد زیر بغلش را بگیری و اورا بلند کنی و در غیبتش از مواظبت خانه اش غافل نشوی پنهانی به سخنانش گوش ندهی و از حرمتش چشم بپوشی و به خادمه او نظر نکنی و به فرزندش مهربانی کنی و او را در امر دین و دنیایش ارشادکنی.

شیوه خاص ساختمان سازیها گاهی کاملاً اشتباه می باشد و بجای اینکه به آسایش افراد توجه شود به زیبایی آن پرداخته اند. از جمله قرار دادن درهای رفت وآمد دو خانواده در کنج دیوار بطوری که اگر هر دو همزمان از خانه خارج شوند به یکدیگر برخورد خواهند کرد.

اگر ساختمانها طوری ساخته شوند که تأسیسات مربوط به آب و برق همسایگان با کنتور جداگانه‌ای نصب شود علاوه بر اینکه جلو اختلافات زیادی را میگیرد بلکه عده ای با مصرف زیاده از حق، خرج زائدی را بر مخارج سایر خانواده ها تحمیل نمی کنند.

برای نظافت آپارتمان میتوان نوبت گذاشت تا در پاکیزگی محیط، اخلالی ایجاد نشده و همه افراد نیز در این زمینه همکاری داشته باشند.

یکی از کارهای مؤثر و مفید در این زمینه، تعیین مدیر آپارتمان و تشکیل جلسات متعدد با حضور اعضای ساختمان است. مدیر، میتواند فعالیت اعضاء را کنترل کرده و به آن انتظام بخشد. از طرفی با متخلفین برخورد کند.

جلسات منظم ماهانه و یا هفتگی با حضور تمام همسایگان میتواند آنها را با مشکلات ساختمان آشنا ساخته و وادار به چاره جویی در جهت حل آن نماید. مدیر آپارتمان میتواند فردی مطمئن، خارج از افراد ساختمان باشد که ماهیانه مبلغی از طرف همسایگان به او پرداخت میشود و او در حوزه‌ی هماهنگی امور ساختمان را به عهده میگیرد. حتی این مراقبت میتواند ۲۴ساعته و به نوبت با فرد دیگری صورت گیرد تا در ضمن ورود و خروج افراد نیز کنترل شود.

یکی از راهکارهای مؤثر برای وادار کردن افراد  به رعایت حقوق همسایگان برخورد قانونی با فرد متخلف میباشد که البته در مرحله اول با تذکر و امر به معروف و در مراحل بالاتر با اطلاع دادن به پلیس میتوان به مشکل پایان داد در هر حال بهترین کار، آگاه کردن افراد و تبلیغات در این زمینه است که میتواند توسط آموزش و پرورش و مربیان و روحانیون و خصوصاً صدا و سیما و…صورت گیرد. آموزشهای عمومی در دراز مدت همیشه اثر مطلوبی بجا گذاشته اند.

همچنین انتظار میرود فروشنده آپارتمان تمامی موارد راجع به همسایگان در خصوص فروش آپارتمان به خریدار ذکر نماید. در هنگام خرید آپارتمان تهران بهتر است به مواردی همچون آلودگی صوتی و دسترسی خوب توجه نمود.

نوشته های مرتبط

بهبود فضای باز آپارتمان در تهران (بخش سوم)

رضا بهزادی

بررسی قانون پیش فروش آپارتمان (بخش ششم)

رضا بهزادی

جایگاه حقوقی سامانه املاک (بخش یازدهم)

رضا بهزادی

ثبت دیدگاه