املاک تهران خرید آپارتمان فروش خانه تهران

حفاظت از بناهای آپارتمانی موجود در برابر آتش سوزی (قسمت اول)

حفاظت-آپارتمان-در-برابر-آتش

حفاظت از بناهای آپارتمانی موجود در برابر آتش سوزی

بعد از خرید آپارتمان حفاظت آن اهمیت بسیاری دارد. حفاظت از بناهای آپارتمانی موجود در برابر آتش سوزی، از آنجائیکه ساختمان های بلند و بناهای آپارتمانی از هر نوع و در هر شرایط که احداث شده باشند از آن حیث که موجود هستند، می توانند بخشی از حوادث را به خود اختصاص دهند. بطور کلی بناهای آپارتمانی بر دو قسمند:
۱- بناهای آپارتمانی موجود. (قدیمی)
۲- بناهای آپارتمانی جدید بناهای آپارتمانی موجود بناهانی هستند که بر اساس ضوابط گذشته ساخته شده و طبیعتا ضوابط و مقررات فعلی در باره این گونه بناها اعمال نشده است. بناهای آپارتمانی جدید بناهایی هستند که امروزه با توجه به مقررات و قوانین ساخت و ساز کنونی احداث میشوند. با توجه به تعریفی که ارائه گردید وضعیت بناهای آپارتمانی موجود که فاقد استاندارد های جدید می باشند چگونه خواهد بود؟
پر واضح است که این گونه بناها در حال حاضر موجود بوده و افراد و متصرفینی در داخل آنها زندگی میکنند. بنا بر این به منظور حفظ جان افراد و ساکنین این گونه بناها بایستی مقرراتی وضع گردد تا احتمال بروز خطر به حداقل ممکن برسد این مطلب ترجمه بخش ۱۹ نشریه ۱۰۹ NFPA تحت عنوان بناهای آپارتمانی موجود میباشد که با اعمال مقررات و قوانین آن بتوانیم حتی المقدور ضریب ناایمنی بناهای فوق را کاهش دهیم.

حفاظت املاک تهران در برابر حریق

بناهای آپارتمانی موجود مقررات کلی ساختمان های آپارتمانی یکی از پنج نوع تصرفات مسکونی میباشند که در کد لایف سیفتی به آن اشاره شده است. سایر تصرفات مسکونی به انضمام یک یا دو خانوار ساکن در منازل عبارت از خانه های اجاره ای و هتلها، خوابگاهها، أماکن مسکونی و اماکن مراقبتی می باشند. خوابگاه ها و یا استراحتگاه ها با تمام تصرفات مسکونی نقطه کاملا مشترکی دارند. اصول مشترک ایمنی در زندگی و مقررات مربوط به آن متعلق به تمام تصرفات مسکونی در بخش ۱۶ تا ۲۳ پاراگراف ۶-۱-۴ بطور کامل بیان و روشن گردیده است این پاراگراف بیان میکند که تصرفات مسکونی به آن تصرفاتی اطلاق میشود که جهت سکونت و زندگی مورد استفاده قرار میگیرند که این امر شامل خوابگاه ها و استراحتگاه ها نیز میشود. این ویژگی استراحتگاه ها موضوع اصلی پیش بینی شده در بخش ۱۹ تا ۲۳ میباشد زیرا متصرفین و ساکنانی که در حال خواب میباشند از توسعه حریق غافل بوده و به محض آگاهی از وجود حریق با گیجی و سردر گمی کامل اقدام به فرار میکنند که این حالت در بین همه انسانها که سریعا از خواب بیدار شده اند مشترک میباشد. همچنین موارد پیش بینی شده در بخش ۱۶ الى ۲۳ بر احساس حضور خطراتی از قبیل وسایل گرمازا و پخت و پز در اماکن مسکونی و میزان آشنائی متصرفین و سکنه با محیط زندگی خود تهیه شده است .

 

خرید آپارتمان و حفاظت از آن
خرید آپارتمان و حفاظت از آن

متصرفین اماکنی مثل هتلها که ساکنین موقت آن اماکن میباشند ممکن است اطلاعات بسیار کم و یا اصلا هیچ اطلاعی از محیط زندگی خود نداشته باشند. بر اساس گزارش بخش آتش نشانی ایالات متحده آمریکا در سالهای ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۸ چنین محاسبه شده که در آپارتمانها و خانه ها و منازل عمومی و خصوصی سالانه ۱۱۹ / ۳۰۰ مورد حریق رخ میدهد بر اساس گزارش مذکور در بین سالهای فوق در اثر حریق ۱۰۶ شهروند آمریکائی کشته و ۵۹۹۹ نفر آسیب دیده اند . در املاک یک یا دو واحد آپارتمانی تجاری سالانه ۵۷ مورد مرگ و میر رخ میدهد و همچنین در املاک ۳الی ۶ واحد آپارتمانی سالانه ۳۰۲ و املاک بالای ۲۰ واحد آپارتمانی ۲۱۲ مورد و در املاک طبقه بندی نشده و غیر منظم ۸ مورد و در اماکن آپارتمانی که میزان آنها گزارش نشده ۷۶ مورد مرگ و میر اتفاق میافتد. پنج درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از حریقهای خانگی که در سالهای ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۸ اتفاق افتاد متعلق به ساختمانهائی با ۲۰ واحد آپارتمان یا بیشتر از آن بود. در سال ۱۹۸۹ بر اثر برآورد چنین اعلام گردید که این اماکن (اماکن آپارتمانی) ۷ درصد کل تصرفات مسکونی میباشند. اختلاف بین این دو میزان ممکن است به پائین بودن خطر و سایر عوامل از قبیل میزان متوسط وسایل خانگی بستگی داشته باشد.

ایمنی فروش خانه تهران در برابر حریق

از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ آندسته از قربانیانی که در حریقهای آپارتمانی کشته شدند خارج از اتاق کانون حریق بوده اند و این به آن معنا نیست که آن ها خارج از واحد آپارتمان اصلی بودند. در دهه ۱۹۸۰ شش مورد حریق در منازل آپارتمانی رخ داد که منجر به کشته شدن ده ها تن از شهروندان گردید:

تعداد تلفات مکان تاریخ
۱۲نفر ۱۰ نفر یوتا ۱۹۸۰
۱۱نفر یوتا ۱۹۸۹
۱۱نفر لینوئیس ۱۹۸۵
۱۶نفر نیوجرسی ۱۹۸۵
 ۱۹نفر کانکتیکات پنسیلوانیا ۱۹۸۵

 

ایمنی خانه تهران در برابر حریق
ایمنی خانه تهران در برابر حریق

تنسی حادثه آتش سوزی در ایالت پنسیلوانیا در نوع خود بی نظیر بود زیرا علت آتش سوزی استفاده از مواد انفجاری و آتش بازی توسط خود پلیس در مرکز اداره پلیس بود. یکی از پنج حریق مربوط به ساختمانی با ارتفاع بیش از پنج طبقه بود. اگر کسی در داخل آپارتمان باقی میماند و دربهای راه خروج از نوع دودبند بودند قربانیان به مراتب کمتر می شدند.

تنها در یک مورد کانون اصلی واحد آپارتمانی نبود که این وقایع نشانگر کمبود سیستم های پیشگیری کننده در آن قسمتها بود. سایر عوامل سیهم در آتش سوزی عبارت از مواد آتش زا و عدم امکان خروج و عدم وجود دربهای خود بست بودند. تمامی این حوادث بیانگر بکارگیری کتاب LIFE SAFETY CODE میباشد که ما را قادر میسازد به وسیله آن بتوانیم ضریب ایمنی ساختمان ها و آپارتمانها را بالا ببریم. عملکرد و کاربرد این بخش الزاما جهت ایمن سازی ساختمانها و بخشهای مسکونی موجود که بوسیله ساکنین بعنوان تصرفات و منازل آپارتمانی اشغال شده مورد استفاده قرار میگیرد.(بخش ۱-۱-۱۸ را ببینید) بطور کلی ساختمانها شامل تمام موارد ذیل و یا بعضی از آنها میشوند:
۱- ساختمان فاقد هر گونه سیستم اعلام یا اطفاء دستی و اتوماتیک میباشد.
۲- ساختمانهائی که کاملا به سیستم اعلام و اطفاء دستی و اتوماتیک مجهزند.
۳- ساختمانهائی که در قسمتهای خاص آنها سیستم اطفاء اتوماتیک اجراء شده است.

نوشته های مرتبط

بهبود فضای باز آپارتمان در تهران (بخش سوم)

رضا بهزادی

بررسی قانون پیش فروش آپارتمان (بخش ششم)

رضا بهزادی

جایگاه حقوقی سامانه املاک (بخش یازدهم)

رضا بهزادی

ثبت دیدگاه